مرکز خدمات جامع نامی سنتر

نامی سنتر

خانه روانشناسی نوجوان

روانشناسی نوجوان

اگر به زندگی‌نامه بزرگان تاریخ مراجعه کنیم متوجه خواهیم شد که دوران نوجوانی زندگی آنها ریشه تمامی موفقیت‌ها و کامیابی‌هایشان بوده است. علایقی که از آن دوران در یک انسان شکل می‌گیرد تا حدی قوی و پرنفوذ است که می‌تواند تا پایان عمر همراه او باشد. از طرف دیگر آسیب‌هایی هم که ممکن است در این سن یک نوجوان را تحت تاثیر بگذارد چه بسا علت ناکامی‌های آینده او خواهند بود.

 

نوجوانی چیست؟

نوجوانی مرز بین کودکی و بزرگسالی است. نوجوانی زمانی است که یک انسان دیگر نمی‌خواهد همانند کودکی در چارچوب‌های استانداردی که والدین برایش تعریف کرده‌اند بگنجد بلکه می‌خواهد آنطور که خودش فکر می‌کند درست است رفتار کند. نوجوانی برهه‌ای است که یک انسان از خانواده خود فاصله می‌گیرد و بیش از هر زمان دیگری در عمرش تحت تاثیر گروه هم‌سالان و دوستان قرار می‌گیرد. نوجوانی حیطه‌ای از عمر است که احساسات در آن موج می‌زند و در اثر یک حرکت حساب‌نشده ممکن است عکس‌العملی توسط نوجوان صورت بگیرد که یک عمر پشیمانی ثمره آن خواهد بود. نوجوانی زمانی است که تغییرات هورمونی و فیزیکی انسان باعث می‌شود که او شرمسار و گوشه‌گیر باشد. همین تغییرات روحیات و اخلاقیات او را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند تاحدی که یک ناظر بیرونی ناآگاه یک انسان دیگری را از او خواهد دید.

 

چه باید کرد؟

آگاهی از شرایط خاص دوران نوجوانی اولین وظیفه‌ای است که والدین برعهده دارند. آنها باید بدانند که فرزند آنها در چه شرایط ویژه و خطیری قرار دارد و با یک رفتار اشتباه چه صدماتی را ممکن است به او وارد کنند. اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که فرزندتان به تازگی وارد سن بلوغ و نوجوانی شده است به شما پیشنهاد می‌کنیم که به هیچ وجه به رویکردهای خشن و تنش‌آفرین روی نیاورید. بهتر است والدین در عین قاطعیت، مهربان باشند و در فضایی آرام مهارتهای حل مساله را به فرزندشان آموزش دهند.

 

خدمات مرکز نامی سنتر

این مجموعه با در اختیار داشتن کادر متخصص مفتخر است با ارائه خدمات مشاوره‌ای به شما عزیزان از یک طرف بیش از پیش شما را با شرایط این دوران حساس آشنا سازد و از طرف دیگر تکنیک‌های برخورد با نوجوان پسر و دختر را با توجه به شرایط خاص خانواده خودتان به شما آموزش دهد. در بسیاری از اوقات در یک خانواده باید پکیج رفتار تمامی افراد و نظم حاکم بر خانواده اصلاح شود که در این شرایط نیز پس از دریافت اطلاعات صحیح، بهترین مشاوره‌ها به شما ارائه خواهد شد.