نشانه‌های استرس و درمان آن

حتما شما هم تا به حال تجربه استرس را داشته‌اید. اگر در محل کار و یا منزل وضعیتی پیش بیاید که شما احساس خطر کنید و بترسید که قرار است چه اتفاقی برای شما رخ دهد، حس و حالی را تجربه خواهید کرد که اصطلاحا به آن استرس می‌گویند. خوب است که بدانید استرس یک حالت طبیعی و لازم بدن است اما وقتی همیشگی شد باید برای رفع آن خیلی سریع اقدام کرد.

استرس چیست؟

استرس وضعیتی است که در آن بدن انسان به خاطر تهدیدی که از جانب یک محرک خارجی احساس می‌کند تمامی قوای خود را بسیج کرده و با تمرکز کامل بر روی آن خطر سعی می‌کند آماده مقابله و یا فرار باشد. افزایش ضربان قلب، تغییر سوخت و ساز بدن و تمرکز مغز از اصلی‌ترین پیامدهای این وضعیت است. با این تعریف معلوم می‌شود که استرس به خودی خود امری بسیار لازم و درست است و اساسا در یک بدن سالم به وقوع می‌پیوندد اما مقطعی است و پس از مرتفع شدن خطر انسان به آرامش بازگشته و استرس از بین می‌رود. ولی مشکل اینجاست که در زندگی‌های امروزی شرایط خاص و فشارهای روانی مستمر ممکن است برای افرادی باعث شود که این وضعیت به صورت پایدار در بیاید و آنها همواره استرس داشته باشند. اینجاست که باید به فکر بود و در سریع‌ترین زمان ممکن این مشکل را برطرف کرد.

نشانه های استرس

استرس همیشه همراه با افزایش فراوان انرژی برای تمام بدن است که اگر ادامه پیدا کند آسیب‌های جدی به بدن وارد خواهد کرد. این که یک شخص تا چه حد می‌تواند استرس را تحمل کند بستگی به شرایط خاص هر فردی دارد. جنسیت، فشار کاری، زندگی خصوصی، شیوه زندگی، سن وسال و سلامتی عواملی هستند که بر روی تحمل استرس تاثیرگذارند. وقتی سقف تحمل یک انسان به پایان برسد آنجاست که دیگر باید به دنبال نشانه‌های استرس و عوارض آن به عنوان یک آسیب روانی باشیم. معمولا پس از استرس مزمن، ضعیف‌ترین اعضای بدن شخص دچار آسیب‌ می‌شود. یکی دچاره معده‌درد شده و دیگری دچار زخم روده، یکی با مفصل درد دست به گریبان می‌شود و شخصی دیگر مشکل اختلال هاضمه پیدا می‌کند. اضطراب، افسردگی، بی‌خوابی، اختلال در حافظه، مشکل تمرکز داشتن، خشم و پرخاشگری نیز از نشانه‌های روانی استرس مزمن هستند. روی آوردن به خواب زیاد و یا خوردن بیش از حد و یا نوشیدن‌های غیرمتعارف و مصرف فراوان دخانیات از دیگر نشانه‌های رفتاری اشخاصی است که با استرس مزمن دست به گریبانند.

چرا بهبودی لازم است؟

اگر پس از ایجاد استرس مزمن شخص سریعا جهت بهبود اقدام نکند و این ماجرا ادامه پیدا کند ممکن استوی به بیماری فرسودگی شغلی دچار شده و اساسا توانمندی ذهنی و بدنی کار کردن را از دست بدهد. بهبودی از استرس هم زمانی ایجاد می‌شود که شخص پس از دستیابی به آرامش بتواند تمامی انرژی از دست داده را تامین کرده و بدن نیز خود را به طور کامل بازیابی کند.شادابی و حس خوب سرحالی نیز پس از این فرایند باید برای فرد ایجاد شود.

راهکارهای از بین بردن استرس

اگر شما فکر می‌کنید که شروع مجدد فعالیت‌های روزمره نشانه از بین رفتن استرس است کاملا اشتباه کرده‌اید. زیرا اگر با وجود استرس به طور کامل به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید در واقع با سرعت زیادی به سمت فرسودگی حرکت کرده‌اید.

با این وجود فعالیت‌های ورزشی و معاشرت‌های دلپذیر اجتماعی کمک شایانی به بازیابی شخص می‌کند. شاید در این شرایط تنبلی کردن خودش نوعی بازیابی باشد. مطالعه یک کتاب دوست داشتنی، نشستن به تماشای یک فوتبال جذاب، مسافرت رفتن و تفریح کردن و حتی دراز کشیدن روی کاناپه و اصطلاحا هیچ کاری نکردن به عنوان راهکارهای مناسب جهت بازیابی بدنی در مقابله به استرس مطرح شده‌اند. خوابیدن خوب مناسب‌ترین راهکار رفع استرس است. ریلکس کردن و استراحت مناسب در بین اوقات کاری نیز باید کاملا رعایت شود.

چرا مرکز ندای زندگی؟

مرکز خدمات مشاوره و روانشناسی ندای زندگی با استفاده از بهترین روان‌شناسان در حوزه مشکلات فردی و با کارنامه‌ای مناسب در حوزه مشاوره و درمان موارد استرس، می‌تواند بهترین یاری‌گر شما در این حوزه باشد. مشاوران و روان‌کاوان این مرکز پس از بررسی شرایط خاص مراجع و با استفاده از جدیدترین متدهای درمانی سعی خواهند کرد در سریع‌ترین زمان ممکن آرامش روانی را به مراجع بازگردانده و با استفاده از تکنیک‌های نوین در راستای بازیابی ذهنی و بدنی او اقدام خواهند کرد.