نشانه‌های استرس و درمان آن

همه ما در زندگى در موقعيتهاى مختلف و به اشكال متفاوت استرس را تجربه كرده ايم. استرس برخلاف اضطراب داراى منبعى بيرونى و مشخص است. ممكنست موضوعى كه براى ما استرس زا باشد براى فردى ديگر عادى باشد. براى برخى افراد حتى فكر كردن به يك مسئله يا اتفاق ممكنست استرس زا باشد. معمولى ترين دلايل استرس شامل: مشكلات خانوادگى، اقتصادى، ارتباطى، شغلى، بيماريها، جابجايى منزل، پدر يا مادر شدن، درگيريها، باردارى، بازنشستگى يا غيره ميباشد. احساس نااميدى، افسردگى يا اضطراب هم ميتواند منجر به استرس شود.

نشانه هاى استرس و تنيدگى

كم حوصلگى، اختلال گوارشى، پرخاشگرى و خشم، تغيير ضربان قلب، سردرد، تعريق، بى اشتهايى، خشكى دهان، غمگينى، داغ يا سرد شدن بدن، تغيير تنفس، فقدان تمركز يا اختلال در حافظه، آشفتگى، سرخ شدم پوست و غيره از نشانه هاى استرس است.

از نظر فيزيولوژيكى مغز بعد از درك خطر و تهديد فعل و انفعالاتى را به شكل ترشح هورمونها آغاز كرده كه توسط جريان خون اين پيام را به سراسر بدن ارسال نمايد كه خطرى در راه است. در اين حالت بدن بشكل آماده باش درآمده و تمام ارگانها براى دفع خطر و تهديد بسيج ميشوند. جريان خون سريعتر شده و قلب تندتر ميطپد تا خون بيشترى را به ماهيچه ها و مغز برساند. تنفس تندتر شده تا اكسيژن بيشترى را به سلولها جهت عملكرد سريع و آنى بفرستد و در مجموع كل بدن به حالت آماده باش براى خطر حمله بصورت واكنش جنگ يا گريز در ميايد. اما وقتى استرس طولانى شده و بدن دائم در حالت آماده باش به سر برد، ذخايرش تخليه شده و مانند كشورى كه درحال جنگ است و توان خود را صرف ميكند ذخايرش به تدريج تمام ميشود و اعضاى بدن آسيب پذير و فرسوده ميشوند.

درمان استرس

امروزه راهكارهاى بسيارى جهت كنترل و تعديل استرس در افراد، پيشنهاد ميشود. از شما همراهان گرامى و عزيزانى كه از اين معضل رنج ميبرند دعوت ميشود جهت بهره بردن از خدمات درمانى بروز و اثربخش در مركز مشاوره نداى زندگى با مشاورين متبحر و دوره ديده ما همراه و همگام باشيد.

اعتماد شما افتخار ماست.

نویسنده:‌ مریم رمضان