روانشناسی چیست؟ روان شناس کیست؟

روانشناسی یکی از شاخه‌های پرکاربرد، پرمخاطب و پرطرفدار علوم تجربی است. همانطور که از عنوان این علم معلوم است، روانشناسی علمی است که به شناسایی اصول کلی حاکم بر روان نوع انسان می‌پردازد. به دلیل پیچیدگی‌های روانی و شخصیتی انسان، روش‌های علمی فراوانی هم در روان شناسی ایجاد شده است به نحوی که هر گروه از متخصصان در این علم از یک روش که به آن اعتقاد و گرایش بیشتری دارند و در اجرای آن متبحر شده‌اند بهره می‌برند. با این توضیحات تا حدودی معلوم شد که کار یک روان شناس در وهله اول تطبیق شخصیت و روان مخاطب بر آن اصول علمی شناخته شده و کشف نقاط قوت و ضعف او و در مرحله بعد استفاده از تکنیک‌های مناسب در راستای کاهش نقاط ضعف روانی و شخصیتی و ارتقای نقاط مثبت او است. اگر می‌خواهید بیشتر درباره این علم بدانید و متوجه باشید که در چه زمانی باید به یک روان شناس مراجعه کرد و چه روانشناسانی باید در اولویت قرار بگیرند در ادامه این مقاله ما را همراهی بفرمایید.

هدف روانشناسی

اگر بخواهیم در یک کلمه هدف علم روان‌شناسی را بیان کنیم باید بگوییم که «اصلاح رفتار انسانها» غایت و هدف این علم است. توضیح لازم ندارد که اگر رفتار تک‌تک انسانها اصلاح شود دنیا نیز تغییر خواهد کرد و سعادت و خوشبختی قرین تمامی ساکنان سیاره زمین خواهد شد. در اشل کوچکتر، «اصلاح رفتار مخاطب» هدف یک جلسه مشاوره روان‌شناسی است، پر وضح است که این اصلاح و ارتقای رفتار نیز اگر در عمل اتفاق بیفتد گامی بزرگ برای خوشبختی و موفقیت روزافزون این شخص خواهد بود. حال سوال اینجاست که مگر به این راحتی‌ها می‌توان رفتار یک انسان که چه بسا سالهاست به آن مداومت داشته و در او ریشه دوانده است را تغییر داد و اگر این علم مدعی است که این کار را انجام می‌دهد، راهکارش برای انجام این کار شگرف چیست. خب برای دریافت پاسخ این سوالات مهم نباید عجله داشته باشید. کماکان همراه ما بمانید تا پاسخ این سوالات و سوالات مهم دیگری که باز هم برایتان پیش می‌آید را با هم مطالعه کنیم.

ارتقای ذهنیت و روان

هر چند علم روان‌شناسی در طول حدود یکی دو قرنی که پای به عرصه وجود گذاشته است، اصطلاحا پارادایم‌های بسیار فراوانی را تجربه کرده است و هنوز نمی‌توان یک روش را در این علم به عنوان روش بدون خطا و روشنایی مطلق معرفی کرد اما هنر روان‌شناسی در تمامی این روش‌ها که تا حد بسیار مطلوبی هم به آن دست یافته‌اند، شناخت ذهن و روان نوع انسان است. توضیح اینکه ذهن انسان با تمام پیچیدگی‌های خارق‌العاده‌ای که در خلق آن وجود دارد دارای یک سری اصول ثابت و قابل کشف است که متون علمی حوزه روان‌شناسی به آنها پرداخته‌اند و یک روان‌شناخت کارآزموده و متخصص به این اصول واقف بوده و می‌تواند با استفاده از روش‌های علمی شناخته شده و تطبیق آنها بر مخاطب خود، وضعیت حاکم بر ذهن و روان او را شناخته و راهکارهای مناسبی را برای ارتقای آن ارائه دهد. در نهایت همین تغییرات و اصلاحاتی که در ذهنیت و روان هر شخصی رخ می‌دهد، رفتار او را اصلاح خواهد کرد و موفقیت و سعادت را برای او به همراه خواهد آورد.

آموزش تکنیک‌های روان‌شناسی

علم روان‌شناسی متناسب با هر اختلالی که ممکن است در حوزه روان و شخصیت انسان‌ها وجود داشته باشد، تکنیک‌های موثری را پیشنهاد می‌دهد. یک روان‌شناس خبره با ارزیابی دقیق از مخاطب خود و شناخت مناسبی که از تکنیک‌های روان‌درمانی دارد، مناسب‌ترین روش‌ها را به او آموزش داده و تلاش می‌کند با برگزاری جلسات متعدد از اجرای این روش‌ها توسط مخاطب مطمئن شود. اینکه چه تکنیکی برای چه شخصیتی مناسب است، هنر و علمی است که روان‌درمانگر باید از آن بهره‌مند باشد و به بهترین نحو از آن استفاده کند. اگر می‌خواهید کمی بیشتر از این تکنیک‌ها مطلع شوید باید باز هم ما را در این مطلب همراهی بفرمایید.

آشنایی با 9 تکنیک پرکاربرد

1–  ارتقای مهارت‌های بین فردی: چگونگی ابراز و بیان عقاید، باورها، افکار و احقاق حق‌ها به نحوی که از یک طرف خشن و آسیب‌زا نباشد و از طرف دیگر بر روی طرف مقابل تاثیرگذار باشد.

2– حل مساله: اینکه شخص چگونه بتواند مسائل و مشکلات خود را شناسایی کرده و در راستای حل و فصل آنها بکوشد. علل بسیاری از اضطراب‌ها و افسردگی‌ها عدم مهارت بر روی این تکنیک است.

3– شناخت رفتارهای نادرست: کشف و آگاهی از رفتارهای نادرست، به خودی خود عامل پیشگیری بسیاری از ناملایمات و آسیب‌هایی است که ممکن است در جامعه به یک انسان وارد شود. با یادگیری این تکنیک می‌توان خود و دیگران را از معرض آسیب‌های جدی نگاهداری کرد.

4– مدیریت استرس: استرس یکی از اصلی‌ترین عوامل در بسیاری از بیماری‌های روانی در عصر فوق پیشرفته‌ای است که در آن زندگی می‌کنیم. شناسایی ریشه‌های استرس و استفاده از تکنیک‌هایی که می‌توانند این عامل آسیب‌زای روانی را از انسان دور کند از قبیل ریلکسیشن از اصلی‌ترین پایه‌های مدیریت استرس به شمار می‌روند.

5– ارتقای مهارت‌های کلامی و غیرکلامی: اینکه کجا باید سخت گرفت و کجا نباید سخت برخورد کرد و چگونه این روش برخورد با استفاده از مناسب‌ترین کلمات به طرف مقابل منتقل شود مهارتی است که در عین سادگی تبحر در آن تاثیر فراونی در شان و جایگاه اجتماعی یک انسان خواهد داشت. گرمی و صمیمیت، سهولت در گفتگو، ابراز همدلی، زبان بدن و تماس چشمی از اصلی‌ترین عوامل این تکنیک هستند که نحوه استفاده از آنها محتوای آموزشی است که باید توسط روان‌درمانگر به مخاطبان ارائه شود.

6– تغییر باورها: بسیاری از اختلالات شخصیتی افراد مربوط به باورها و عقایدی هستند که به دلایل مختلف در ذهنیت او رسوخ کرده‌اند و چون از حداقل منطق برخوردارند و با واقعیتهای موجود انطباق ندارند در بسیاری از وضعیت‌ها ممکن است به آسیب منجر شوند. شناسایی و تغییر این باورها یکی از اصلی‌ترین تکنیک‌های روان‌درمانگران است.

7– مهار خشم: زود عصبانی شدن، از کوره در رفتن و مهار خشم مخصوصا برای انسان‌هایی که در مناطق گرم و خشک زندگی می‌کنند و یا از لحاظ طبع دارای این مزاج هستند بسیار سرنوشت‌ساز است. روان‌درمانگران برای این کار تکنیک‌های بسیار مناسبی دارند که به جای خود از آنها استفاده می‌کنند.

8– مواجهه: در بسیاری از اوقات درمان یک گروه از اختلالات رو در رو شدن و مواجه دقیقا با آن چیزی است که نسبت به آن حالت نامطلوب وجود دارد. ترس یکی از این عوامل است که استفاده از تکنیک مواجه به طور کامل قابل درمان است.

9– پذیرش: بعضی از واقعیت‌ها را باید پذیرفت. اگر قرار باشد یک فرد همیشه به ناخوشایندی یک واقعیت فکر کرد و اصطلاحا خودخوری کند، ریشه بسیاری از بیماریهای ذهنی و روانی را ایجاد کرده است. تکنیک پذیرش یکی دیگر از فنونی است که با استفاده از انواع روش‌ها از جمله انواع مراقبه می‌تواند اختلالات مرتبط را مرتفع بسازد.