در جلسه مشاوره پیش از ازدواج چه می‌گذرد؟

جلسه مشاوره پیش از ازدواج

سوال مهمی که زوجین در شرف ازدواج از ما می‌پرسند این است که در جلسه مشاوره پیش از ازدواج دقیقا چه اتفاقی می‌افتد و مشاور قرار است چگونه از وضعیت روحی، روانی، جسمانی و ذهنی طرفین مطلع شده و پیشنهاد دهد که این ازدواج به صلاح طرفین هست یا خیر؟

مشاوره پیش از ازدواج به مثابه مشاوره ژنتیک

برای پاسخگویی به این سوال خیلی مناسب که کمی شبیه‌سازی کنیم. زمانی که زوجین دارای شرایط خاصی باشند مثلا با هم خویشاوند باشند به آنها توصیه می‌شود که از مشاوره ژنتیک استفاده کنند. این مشاوره به آنها می‌گوید که میزان احتمال اینکه فرزند آنها دارای مشکلات جسمانی باشد چقدر است. مرحله بعد این است که زوجین با اتکا به نتیجه این مشاوره و با کمک بزرگترها تصمیم می‌گیرند که این ازدواج آیا به صلاح هست یا خیر. در مشاوره پیش از ازدواج نیز دقیقا همین اتفاق رخ می‌دهد. در مشاوره پیش از ازدواج نیز روانشناسان با جلساتی که به‌صورت انفرادی و مشترک با هر یک از زوجین برگزار می‌کنند و با بهره‌برداری از تست‌هایی که توسط مجامع معتبر علمی مورد تایید قرار گرفته‌اند، احتمال موفقیت آمیز بودن ازدواجی را بررسی می کنند، البته پر واضح است که این احتمال هم به معنی قطعیت نیست و هم به معنای الزام نیست، بلکه این خود زوجین هستند که در نهایت باید درباره زندگی خودشان تصمیم گیری کنند.

تست‌های شناختی پیش از ازدواج

تست‌هایی که از زوجین در این جلسات مشاوره گرفته می‌شود به‌منظور شناخت زیرساخت‌های شخصیتی آنهاست که در نهایت به آنها نشان خواهد داد که شخصیت آنها تا چه اندازه گنجایش در کنار یکدیگر بودن را دارا خواهد بود. مثلا در نظر بگیرید پس از انجام این تست‌ها مشخص شود یکی از زوجین درون‌گرا است. درون‌گرا به شخصیت‌هایی اطلاق می‌شود که تمایل به کناره‌گیری، سکوت، تنهایی و خلوت دارند؛ هر چند این مشخصه اگر به حد افراط نباشد و به خودی خودی بیماری و یا مشکل خاصی ممکن است نباشد اما مشکل زمانی هویدا می‌شود که چنین شخصیتی در کنار شخصی برونگرا قرار بگیرد و قرار باشد این دو نفر یک عمر در کنار هم و در زیر یک سقف زندگی کنند. فرد برون‌گرا کسی است که برای او در این دنیا بودن در جمع، خرید کردن و مهمانی رفتن بر هر چیز دیگری ارجحیت دارد و حاضر نیست این فرصت‌ها را به هیچ وجه از دست بدهد. مسلما هویدا و واضح است که زیرساخت‌های شناختی و شخصیتی این دو نفر برای در کنار یکدیگر بودن ساخته نشده است و اگر در زمانی که طرفین به مشاوره مراجعه می‌کنند، روابط عاطفی بیش از اندازه پیش نرفته باشد، مشاور به ادامه این ارتباط حکم نخواهد داد چرا که اگر این رابطه به ازدواج منتهی شود به دلیل تفاوت‌های فراوان شخصیتی دو طرف، همواره یکی از آنها باید گذشت کند و آنچه را که خودش از صمیم قلب می‌پسندد به خاطر طرف مقابل کنار بگذارد و سوال اینجاست که این گذشت‌ها که قرار است توسط طرفین و برای همیشه اتفاق بیفتد تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟ پس چه خوب است که در زمان مناسب به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کنیم تا بتوانیم در چنین مواردی از ازدواج ناموفق جلوگیری کنیم.

مشاوره پیش از ازدواج

چه مشاوره‌ای ارائه می‌شود؟

روانشناس در مشاوره پیش از ازدواج با دریافت اطلاعات صادقانه طرفین، با تحلیل این اطلاعات و با استفاده از تست‌هایی که به طور جداگانه باید زوجین انجام دهند، این امکان را خواهد داشت تا تفاوت‌های شناختی و زیرساختی شخصیتی آنها را متوجه شده و آن را به طرفین گوشزد کند اما در نهایت تصمیم گیری با خود زوجین است. موارد دیگری که در جلسات مشاوره پیش از ازدواج به آنها پرداخته می‌شود در کنار آموزش تکنیک‌های رفتاری زندگی موفق، شناخت و ارزیابی آرزوها، تمایلات، توقعات، خط قرمزها، و رمزو رازهای طرفین است که البته با کمال رازداری درباره آنها برخورد شده و قرار نیست که طرفین از رازهای یکدیگر مطلع شوند. شناخت این موارد نیز که با تکنیکهای مشاوره‌ای از طرفین پرسیده می‌شود می‌تواند تا حدود زیادی نشان دهد که آیا خانواده تازه‌تاسیس این زوجین قرار است به یک سمت مشخص حرکت کند و یا هر یک از زوجین می‌خواهند آن را به سمت و سویی که خودشان دوست دارند متمایل کنند.

وظیفه زوجین در هنگام مشاوره

هر چند تخصص مشاور در ارائه یک مشاوره صحیح و کارامد در درجه اول اهمیت قرار دارد اما در نهایت تمامی مشاوره‌ای که او به زوجین می‌دهد براساس اطلاعاتی است که از خود آنها دریافت می‌کند. بنابراین یک اصل مهم در جلسات مشاوره پیش از ازدواج صداقت و راستی زوجین در ارائه اطلاعات درخواستی مشاور است. در واقع طرفین هم باید با علاقه و سر فرصت به سوالات پاسخ کامل و جامع دهند و هم باید با کمال حسن نیت این کار را انجام دهند یعنی هم از مخفی‌کاری پرهیز کنند و هم پاسخ اشتباه ندهند چون در این صورت ماهرترین روان‌شناسان و مشاوران نیز راه را با اشتباه خواهند رفت و خود شما که هزینه گزافی را متحمل شده‌اید از دریافت مشاوره صحیح بازخواهید ماند.

پاسخ به یک سوال شایع

نتیجه‌ای که بعد از مشاوره پیش از ازدواج و با اتکا به آزمونهای شخصیتی اعلام می‌شود تا چه قابل اتکاست؟ در پاسخ باید گفت هر چند در این مشاوره‌ها از تست‌های معتبر استفاده می‌شود اما اصول مشخصی برای درستی ازدواج وجود دارد که روان‌شناس پس از آگاهی از شخصیت طرفین پس از چند جلسه می‌تواند درباره آنها به زوجین اطلاع دهد و در نهایت خود آنها هستند که با مشورت گرفتن از بزرگترها باید برای آینده خود تصمیم بگیرند. همانطور که حتی تست‌های ژنتیک که به طور قطعی به طرفین می‌گویند احتمال به وجود آمدن فرزند ناسالم وجود دارد، نمی‌تواند به طور قطع آنها را از شروع زندگی منصرف کند و در نهایت خود آنها هستند که باید تصمیم بگیرند.