بهترین زمان برای مشاوره پیش از ازدواج

اگر هدف از انجام مشاوره قبل از ازدواج امکان سنجی ادامه رابطه و شروع زندگی مشترک و تنظیم یک مدل صحیح جهت مدیریت ارتباط زوجین با یکدیگر در طول زندگی باشد، زمان مناسب انجام این مشاوره از ارکان اصلی و اصول موفقیت در این فرایند خواهد بود. روانشناسان بر این باورند که هر چند بلافاصله پس از آشنایی و یا شروع صحبت فرصت مناسبی برای شروع مشاوره ازدواج نیست ولی گذشت زمان طولانی و پس از شکل‌گیری روابط عاطفی نیز از جهت دیگر امکان سودمندی جلسات مشاوره پیش از ازدواج را بسیار کاهش می‌دهد. برای آنکه این امر با موفقیت توام گردد، می بایست در زمان مناسبی این کار صورت پذیرد. بلافاصله پس از آشنایی و یا شروع صحبت موقعیت مناسبی برای اینکار نیست. شاید پس از اینکه جلسه رسمی خواستگاری اتفاق افتاد و چند جلسه طرفین با یکدیگر به طور جدی صحبت کردند زمان مناسبی برای مشاوره پیش از ازدواج باشد. در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

مرحله خواستگاری

خواستگاری طبق عرف ما ایرانیان و البته طبق آنچه قانون مدنی به رسمیت شناخته اولین مرحله شروع رسمی یک رابطه جهت تشکیل زندگی مشترک است. اگر فرض را همین بدانیم در زمان خواستگاری زوجین کمترین شناخت و اطلاعات را از یکدیگر دارند و تازه پس از این مرحله است که خود آنها و خانواده‌ها متوجه می‌شوند که با توجه به اصول کلی مایل به ادامه این رابطه هستند یا خیر. اگر جواب بله باشد، تازه باید زوجین چندین جلسه با هم صحبت کنند و در شرایط و موقعیت‌های مختلف نسبت به هم کسب شناخت کنند. ممکن است فرد یک روز خوشحال باشد و خیلی پرانرژی و صبور با شما برخورد داشته باشد و در روز دیگر ناراحت بوده و خیلی عصبی و تندمزاج رفتار داشته باشد. قرار گرفتن فرد در موقعیت های دشوار، نوعی نمونه گیری از رفتار وی است. این نمونه‌گیری‌ها هر چه بیشتر باشد باعث شناخت بیشتری خواهد شد.

مرحله شناخت پیش از ازدواج

همانطور که گفتیم پس از خواستگاری و قبل از اینکه کار به روابط عاطفی بکشد باید طرفین از یکدیگر شناخت کافی پیدا کنند و این میسر نخواهد شد مگر اینکه در جلسات متعدد با هم صحبت کرده و در شرایط مختلف با هم برخورد داشته باشند. هر چند این جلسات از لحاظ علم روانشناسی لازم و ضروری است اما نکات بسیار مهمی باید در طول آنها رعایت شود تا کار به ناکجا آباد نکشد.

اولا بسیار قابل توجه است که این ملاقات‌ها و آشنایی‌ها باید کاملا هدفمند باشد و صرفا به قصد شناخت بیشتر انجام بگیرد. چون هنوز احتمال بسیار زیادی وجود دارد که کار به ازدواج خاتمه پیدا نکند و در واقع پرداختن به روابط صمیمانه بدون دخالت خانواده ها زنگ خطر است، چرا که ممکن است حتی در صورتی که کار به ازدواج برسد، مشاوره‌های بعدی و نصیحتهای دلسوزانه که ادامه این رابطه را به صلاح نمی‌دانند دیگر کاربردی نداشته باشد.

مرحله دریافت مشاوره

پس از مرحله خواستگاری و مرحله کسب شناخت مقدماتی زوجین از یکدیگر نوبت به مرحله دریافت مشاوره پیش از ازدواج می‌رسد که باید به عنوان یکی از ارکان شروع زندگی خانوادگی سعادتمند در جامعه به رسمیت شناخته شود. هر چند از زمانی که موضوع انتخاب همسر به‌طور رسمی و از طریق خانواده مطرح می شود، مشاوره پیش از ازدواج توصیه می‌شود چرا که در واقع در این مرحله با فردی مشخص و دارای ویژگی‌های متمایز طرف هستیم اما در بهترین وضعیت پس از دو مرحله پیش‌گفته بهترین زمان برای دریافت مشاوره است.

در برخی موارد نیز دیده می‌شود که طرفین پس از آنکه در جامعه با یکدیگر آشنا می‌شوند و بدون آن كه موضوع ازدواج خود را با خانواده ها در ميان گذاشته باشند قصد می‌کنند که از مشاوره پیش از ازدواج استفاده کنند. هر چند برخی از روانشناسان این روند را اشتباه می‌دانند اما اگر هدف این مشاوره را کمک به تصمیمگیری طرفین جهت شروع رسمی فرایند خواستگاری بدانیم نمی‌توان دریافت این مشاوره‌ها را کاری اشتباه دانست که چه بسا این اقدام قابل توصیه نیز باشد چرا که اگر در این مشاوره‌ها معلوم شود که طرفین مورد مناسبی برای یکدیگر نیستند رابطه از این فراتر نرفته و مقدمات از بین رفتن رابطه فراهم شده است.  

یک پیشنهاد

اگر شما در مرحله‌ای هستید که زمان مناسبی است برای دریافت مشاوره پیش از ازدواج ولی هنوز تصمیم قطعی خود را نگرفته‌اید به شما یک توصیه داریم. شما با هزینه‌ حدود 80 هزار تومان و با احتساب زمان رفت و آمد، با صرف حدود 2 ساعت یک جلسه در حضور روانشناسی که انتخاب کرده‌اید مورد خود را مطرح کنید و اطلاعات خود و طرفتان را به او بگویید و اساسا از او بخواهید که جهت همین امر مشاوره شما را راهنمایی کند. این کار به شما کمک خواهد کرد که هم با فضای مشاوره روانشناسی آشنا شوید و هم روانشناس مدنظرتان را تا حدودی بسنجید. مطمئن باشید با این کار قبل از این که وارد فرایند مشاوره شوید که ممکن است هزینه و زمان بیشتری از شما بگیرد بتوانید یک تصمیم منطقی و عاقلانه بگیرید.