مرکز خدمات جامع نامی سنتر

نامی سنتر

خانه مشاوره پيش از ازدواج

مشاوره پيش از ازدواج

یک ضرب‌المثل رایج است که می‌گوید ازدواج هندوانه در بسته است. هر چند دهه‌های پیش بیشتر همچین تعابیری رایج بود اما در همان دوران هم هیچ وقت یک زوج برای ازدواج با یکدیگر به اطلاعات پایه و ظاهری و در مرحله بعد خانوادگی هم اکتفا نمی‌کردند و سعی می‌کردند یا با خانواده‌هایی که کاملا شناخت دارند وصلت کنند و یا با انجام تحقیقات جدی اطلاعات بیشتری را از طرف مقابل به دست بیاورند تا در حد امکان با هندوانه در بسته‌ای که پس شکافته شدن رضایت خریدار را برآورده نمی‌کند، روبرو نشوند. اما در عصر حاضر روش‌های علمی و امتحان‌پس داده‌ای وجود دارد که به کمک خانواده‌ها و زوجین آمده است تا بیش از پیش از خصوصیات طرف مقابل خود مطلع شوند و اساسا بفهمند که آیا این دو شخصیتی که قصد ازدواج دارند به درد هم می‌خورند یا خیر.

 

در مشاوره پیش از ازدواج چه رخ می‌دهد؟

در ابتدا مشاور با ارائه سوالاتی از طرفین از لحاظ شناختی و روانی با شخصیت آنها آشنا می‌شود و با استفاده از برخی از تست‌های معتبر می‌تواند به آنها بگوید که شخصیت‌شان تا چه حد برای شروع زندگی مشترک با یکدیگر سازگار است. به عنوان مثال اگر یکی از زوجین بسیار درونگرا و دیگری بسیار برونگرا باشد قاعدتا زندگی مشترک این دو همواره باید با تحمل سختی توسط یکی از آنها همراه باشد و این نکته‌ای است که باید از سوی مشاور پیش از ازدواج به آنها تذکر داده شود.

 در مرحله دوم مشاور با بررسی آمال و آرزوهایی که هر کدام از آنها برای آینده خود در نظر گرفته‌اند و تطبیق آنها بررسی می‌کند که آیا قرار است در زندگی مشترک هر دو نفر به یک سمت حرکت کنند و یا نه هر کدام به سمتی خواهند رفت که حضور این شخص مدنظر نه‌تنها کمکی برای این حرکت نیست بلکه باری برای حرکت سریع و فارغ‌البال او خواهد بود. در چنین شرایطی نیز مشاور پیش از ازدواج باید هشدارهای لازم را به هر دو طرف ارائه کند.

در مرحله سوم مشاور پیش از ازدواج می‌سنجد که آیا این زوج از مشکل روانی و یا رفتاری خاصی رنج می‌برند که اگر جواب برای یکی از آنها مثبت باشد، در فاز اول سعی می‌شود با آموزش برخی تکنیک‌ها و پس تعدد جلسات این مشکلات برطرف شود. در صورتی که مشکل حاد باشد و نتیجه این شود که این مشکلات می‌تواند در زندگی آینده اثرات سوء داشته باشد، این موضوع نیز به زوجین تذکر داده خواهد شد.

مرحله چهارم از خدماتی که در مشاوره پیش از ازدواج ارائه می‌شود، همگانی است. بالاخره دو جوانی که تا به حال تجربه زندگی مشترک نداشته‌اند باید به طور منطقی و واقع‌بینانه با مشکلات و وضعیتی که قرار است در آینده با آن مواجه شوند آشنا شوند. مهمتر اینکه باید با مهارت‌ها و تکنیکهایی که می‌توانند خانواده را به سمت خوشبختی و سعادت پیش ببرند آشنا شوند و یکی از وظایف مهم مشاور پیش از ازدواج آموزش این تکنیک‌ها به زوجین است.

 

چرا مرکز ندای زندگی

مرکز مشاور و خدمات روان شناسی ندای زندگی با استفاده از روان‌درمانگران متبحر- خانم و آقا- و با استفاده از تمامی روش‌های مدرن و امتحان‌پس داده در حوزه مشاوره پیش از ازدواج و از همه مهمتر با همکاری مستمر با دفاتر ازدواج در خصوص ارائه مشاوره پیش از ازدواج و تجربه‌های فراوانی که در این حوزه به دست آورده است، به یکی از بهترین مراکز برای موضوع مشاوره پیش از ازدواج بدل شده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما قبل از نهایی شدن امر ازدواج از خدمات مشاوره‌ای این مرکز بهره‌مند شوید.