مشاوره پیش از ازدواج؛ چرا و چگونه

یکی از مشخصه‌های جوامع متمدن و دانش‌محور، انجام اقدامات کارشناسانه است. شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که صرفا سیاستمداران و تصمیمگیران و مسئولان جامعه باید اقدامات خود را نه خلق الساعه، بلکه پس از ساعتها کار کارشناسی انجام دهند، اما نه نباید اشتباه کرد؛ چرا که اقدامات شخصی تمامی شهروندان یک جامعه باید دارای همین خصوصیت باشد تا تک تک آجرهای جامعه به طور اصولی روی هم قرار بگیرد و در نهایت ساختار کلی جامعه ظاهری شکیل و باطنی راسخ و استوار داشته باشد.

ازدواج به عنوان عنصر تشکیل دهند پایه‌ترین جزء جامعه از این جهت از اهمیت و اعتبار بسیار فراوانی برخوردار است و بی جا نخواهد بود اگر بگوییم جامعه سالم در گرو خانواده سالم است و خانواده سالم تشکیل نخواهد شد مگر پس از بررسی‌ها و تحقیقات به جا در خصوص بررسی درستی تشکیل خانواده با شخص مدنظر. چه اینکه تحقیقات نشان داده است در بسیاری از مواردی که مشکلات زوجین در سال اول و پس از ورود به زندگی رخ می‌نماید به راحتی و با چند جلسه مشاوره ساده قبل از ازدواج مشخص می‌شده و از این رهگذر می‌شد، از شروع یک رابطه پر اشکال در ابتدا برای خود زوجین و در ادامه برای وابستگان و در نهایت کل جامعه جلوگیری کرد.

آمادگی برای ازدواج، اولین هدف مشاوره

در ابتدا باید بررسی شود که اساسا آیا زوجین آمادگی‌های لازم جهت شروع یک رابطه بسیار جدی و چه بسا همیشگی را دارند یا خیر. در برخی موارد که خیلی زود هم به جدایی می‌انجامد معلوم می‌شود که زوجین و یا حداقل یکی از آنها اصلا ذهنیت صحیحی از ایجاد بنیان خانواده و تعهداتی که قرار است در این جامعه نوپا برعهده داشته باشد ندارد. به قول یکی از اساتید روان‌شناسی نباید اینطور باشد که زوجین صرفا شب تا صبح رابطه را در نظر داشته باشند و در هنگام شروع زندگی اصلا به صبح تا شبی توجه نداشته باشند که باید مدام تلاش و کوشش کنند و باید مسئولیتهای فردی، خانوادگی و اجتماعی خود را به نحو احسن انجام دهند و دیگر پدر و مادری به معنای زمان تجرد در کار نیست که بتوان بارها را بر دوش آنها نهاد. این موضوع اساسی‌ترین و ابتدایی‌ترین هدفی است که با روش‌های علمی مشاوره پیش از ازدواج به راحتی قابل دریافت است و به وسیله آن می‌توان از حداقل 10 درصد از ازدواج‌ها ناموفق جلوگیری کرد.

آیا زوجین هم کفو هستند؟

ارزیابی هماهنگی و همسانی زوجین چه از لحاظ فرهنگی، عقیدتی، جسمی و ذهنی و چه از لحاظ مالی و سطح طبقانی یکی دیگر از مواردی است که در مشاوره قبل از ازدواج و از طرق علمی کاملا قابل دریافت و قابل تبیین برای زوجین است. در این باره با تست‌ها و سوالاتی که از زوجین می‌شود هم مشخصه‌های ذهنی و جسمی آنها بررسی می‌شود و میزان تطابق آنها برای شروع یک زندگی سالم قابل ارزیابی است و هم با توجه به رویکردهای ذهنی طرفین معلوم خواهد شد که فاصله احتمالی طبقاتی خانواده تا چه حد می‌تواند بر خانواده جدید التاسیس آنها تاثیرگذار باشد. پس از این اقدامات به زوجین پیشنهادهای لازم جهت ادامه رابطه و یا پایان آن ارائه خواهد شد.

لزوم مهارت زوجین برای زندگی مشترک

ضرب المثل زیبایی در این خصوص وجود دارد که ازدواج مثل هندوانه در بسته است که صرفا پس از شروع زندگی بسیاری از جوانب آن برای دو طرف آشکار خواهد شد. هر چند با تحقیق و بررسی و انجام مشاوره‌های علمی می‌توان از بسیاری از مشکلات احتمالی و عدم تطابق شخصیتی پیشگیری کرد اما به هر حال قرار است دو نفر از دو خانواده مختلف و با دو فرهنگ متفاوت یک زندگی در زیر یک سقف را آغاز کنند و این میسر نخواهد شد مگر با استفاده از فنون و مهارت‌های زندگی مشترک که قطعا بهترین زمان برای فراگیری این تکنیک‌ها قبل از شروع زندگی مشترک است تا کمترین آسیب از این ناحیه به زوجین وارد شود.

پس اگر هنوز شما به عنوان زوجینی که قصد ازدواج دارید ولی هنوز تصمیم قطعی برای انجام مشاوره پیش از ازدواج نگرفته‌اید در حال مطالعه این مطلب هستید باید به شما این مژده داده شود که فراگیری تکنیک‌های زوجین برای یک زندگی مشترک سعادتمند باید یکی از انتظارات شما از مشاوره پیش از ازدواج باشد.

انتخاب مورد مناسب

اگر بخواهیم تمام آنچه در سطور بالا گفته شد را در یک جمله خلاصه کنیم باید بگوییم که هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج، کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب است. در واقع این مرحله مهمترین مرحله‌ مشاوره پیش از ازدواج است زیرا جنبه‌ پیشگیری دارد و در صورتی که مشاوره درست انجام گرفته و زوجین با دریافت استدلالهای منطقی به راهکار مناسبی هدایت شوند، بهداشت روانی خانواده و در واقع کل جامعه بیش از پیش تامین خواهد شد.

در پایان باید این نکته بسیار مهم نیز اشاره شود که در اکثر قریب به اتفاق مشاوره های پیش از ازدواج، صرفا با بیان برخی نکات، شروع زندگی زوجین پیشنهاد مشاور است مگر در مواردی که به طور قطع و یقین و با استدلالهای علمی مشخص شود که طرفین مورد مناسبی برای یکدیگر جهت شروع زندگی مشترک نیستند.