5 تکنیک برای خوشبختی

اگر شما جزو آن دسته از زوج‌هایی هستید که تصور می‌کنید مشاوره پیش از ازدواج صرفا قرار است بر اساس بررسی‌های شناختی به شما بگوید که این ازدواج به صلاح شما هست یا خیر، کاملا در اشتباه هستید. مشاوره پیش از ازدواج در بسیاری از موارد با شناخت روحیات طرفین، تکنیک‌ها و فنونی را از همان ابتدای زندگی به طرفین آموزش می‌دهد که رعایت آنها می‌تواند زندگی را بسیار شیرین‌تر و اصولی‌تر به پیش ببرد. در این مقاله 5 تکنیک بسیار کار راه انداز برای شروع زندگی را به شما معرفی می‌کنیم. البته اگر می‌خواهید با توجه به روحیات طرف مقابل خیلی مناسب‌تر از این تکنیک‌ها و فنون دیگر استفاده کنید باید از مشاوران پیش از ازدواج بهره ببرید.

حساسیت همسرتان را تحریک نکنید

تا حالا به این فکر کرده‌اید که به چه اموری حساس هستید. مثلا اگر کسی جلوی جمع با شما شوخی کند، به شما خیلی بر می‌خورد و یا نه خیلی ساده و عادی از کنار این کار عبور می‌کنید. بازخورد و حساسیت افراد مختلف در مقابل اتفاقات یکسان، کاملا متفاوت است. هنر شما باید این باشد که اولا نقاط حساس شخصیت وجودی خودتان را کشف کنید و مراقب آنها باشید که تا جای امکان بتوانید بر روی آنها مدیریت داشته باشید و ثانیا بتوانید با دقت حساسیت‌ها طرف مقابلتان را هم درک کنید و او را در شرایطی قرار ندهید که اختیارش را از کف بدهد و وضعیت به گونه‌ای رقم بخورد که هیچ کدامتان انتظارش را نمی‌کشیدید. تجربیات، خاطرات، تربیت‌ها، شخصیت‌ها و هزاران اتفاق دیگر روی هم رفته حساسیت‌های یک انسان را در طول زمان ایجاد کرده‌اند. شاید شما بتوانید و باید هم این تصمیم را بگیرید که با شناخت این نقاط حساس در شخصیت خودتان روز به روز آنها را بیش از پیش مدیریت کنید اما نباید در رفتارهای متقابل این انتظار را از همسرتان داشته باشید، بلکه راه صحیح این است که دست روی نقاط حساس او نگذارید. البته اگر قبل از ازدواج به مشاور مراجعه کرده باشید حتما او به همسرتان هم گوشزد کرده است که باید تلاش کند وضعیت نقاط حساسش را از افراط به تعادل بکشاند و این قطعا کار شما را در زندگی سهل‌تر می‌کند اما این دلیل نمی‌شود که شما حساسیتهای همسرتان را بسنجید و کار را به لج و لجبازی بکشانید. این نکته بسیار مهم است اگر می‌خواهید زندگی موفقی داشته باشید باید یک عمر به این تکنیک راهگشار عمل کنید.

بجای خشم، نرم باشید

طبیعی است که یک انسان نرمال در جواب خشونت و حمله کلامی، خشن شود و او هم حمله متقابلی را ترتیب دهد. سوال اینجاست که آیا این فعل و انفعال غریزی آیا بهترین راهکار است. اگر بدانید که خشم نوعی رفتار طبیعی است که انسان‌ها در زمان‌هایی که می‌ترسند و یا احساس ضعف و خجالت دارند، در بسیاری از اوقات بصورت ناخودآگاه از آن استفاده می‌کنند، متوجه می‌شوید که چقدر بهتر است که این توانایی را در خودتان تقویت کنید که آزردگی‌ها، رنجش‌ها و تنفرهای خودتان را به صورت منطقی و آرام به طرف مقابل منتقل کنید که هم از حمله مجدد و متقابل او در امان باشید و هم خیلی عقلایی‌تر پیام‌تان را به طرف مقابل منتقل کنید چرا که با عصبانیت و خشم هیچ راهی به پیش نمی‌رود و کمترین آسیب آن این است که جلوی رودررویی طرفین گرفته خواهد شد. این تکنیک در تمامی شئون و ساحت‌های زندگی بسیار کارا و موثر است و باید توسط شما به کار گرفته شود اما وقتی صحبت از یک رابطه خانوادگی و رفتار متقابل زن و شوهر است اهمیت آن به مراتب بیشتر هم خواهد شد. اگر شما به مشاوره پیش از ازدواج مراجعه کرده باشید حتما با توجه به شناختی که مشاور از خلق و خوی شما دو نفر پس از انجام تست‌های مختلف به دست آورده است استفاده از این تکنیک را با جزئیات بیشتر پیشنهاد داده است. توصیه ما هم به شما این است که این موضوع را برای یک عمر جدی بگیرید.

همدیگر را سرزنش نکنید

همین دیروز یکی از دوستان تعریف می‌کرد که وقتی همسرم نتوانست آدرس محلی که قرار بود برای مهمانی به آنجا برویم را پیدا کند کلی او را سرزنش کردم که به هیچ دردی نمی‌خوری بارها این مسیر را آمده‌ایم ولی تو برخلاف افراد دیگر اصلا نمی‌توانی یک آدرس ساده را پیدا کنی و او هم در جواب به من گفته که تو بلد نیستی آدرس درست به من بدهی و فقط حرف بی ربط خودت را می‌زنی و همین مقدمه‌ای شده که نه‌تنها مهمانی از دست رفته بلکه چندین روز این زوجین با هم قهر بوده‌اند و اختلالی بزرگ در زندگی‌شان ایجاد شده است. فکرش را بکنید اگر به جای آن سرزنش‌ها صرفا با یک همدلی ساده گفته می‌شد که اشکال ندارد این اشتباهات برای همه اتفاق می‌افتد وضعیت به چه سمتی پیش می‌رفت. خیلی راحت دو طرف کمک می‌کردند و آدرس صحیح را پیدا می‌کردند و با کمی تاخیر به مهمانی می‌رسیدند و از آن و از با هم بودن کمال لذت را می‌بردند که اساسا فلسفه زندگی همین است.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که همه انسان‌ها دارای عیوبی هستند که در برخی از مراحل زندگی بیشتر متبلور می‌شوند. آیا راه برخورد با این وضعیت‌ها، عیب‌جویی است. آیا مساله برنده یا بازنده بودن است. قطعا همدلی و همکاری به جای عیب‌جویی و سرزنش یکی از اصلی‌ترین مهارت‌های لازم برای یک زندگی موفق و خاطره‌انگیز است. این تکنیک یکی از پای ثابت‌ترین فنونی است که با توجه به شرایط طرفین در مشاوره‌های پیش از ازدواج به زوجین پیشنهاد می‌شود.

مسئولیت‌پذیر و فعال باشید

“من به هیچ دردی نمی‌خوردم.” شاید شما هم این جمله را بارها شنیده‌اید. نکند خودتان هم پای ثابت این جمله هستید. اگر اینطور است بدانید که شما دارای رفتار منفعلانه‌ای هستید که حاضر نیستید مسئولیت رفتارتان را برعهده بگیرید و در صدد اصلاح آن بربیایید.

انسان‌هایی که دارای شخصیت قوی و پخته‌ای هستند نسبت به زندگی خود، همسرشان و اشخاصی که در حیطه روابطشان وجود دارند احساس مسئولیت دارند و سعی می‌کنند با رفتارهای فعالانه و مثبت و با روحیه‌ای کاری و پویا شرایط را درک کرده و روز به روز به جلو حرکت کنند و اگر هم اشتباهی در این مسیر به وقوع پیوست به جای انفعال، بر خود مسلط شده و با ارائه راهکار و اجرای آن مساله را حل و فصل کرده و اوضاع را بهبود ببخشند. فکرش را بکنید اگر وضع برعکس این باشد چه خواهد شد. مثلا اگر اشتباهی رخ داده است با جا خالی کردن و عدم پذیرش اشتباه آیا شرایط حرکت رو به رشد ایجاد خواهد شد.

وقتی صحبت از زندگی خانوادگی باشد اهمیت این موضوع بسیار بیشتر هم خواهد بود. مسئولیت پذیری اساس و بنیان تشکیل زندگی مشترک است. اساسا اگر مشاور پیش از ازدواج به این نکته پی ببرد که یکی از طرفین مسئولیت زندگی مشترک را نمی‌تواند بر دوش بکشد قطعا به طرف مقابل توصیه خواهد کرد که درباره شروع سریع زندگی مشترک بیشتر فکر و بررسی کند. تکنیک‌هایی که برای مقابله با این وضعیت در مشاوره‌های پیش از ازدواج آموزش داده می‌شود جزو اساسی‌ترین مراحل این مشاوره است.

بهترین خودتان باشید

اگر می‌خواهید در جامعه سربلند و موفق باشید نباید از رفتار افراد حاضر در جامعه تاثیر بگیرید، باید همواره بهترین خودتان باشید. اگر سرزنش شدید، اگر مورد خشم قرار گرفتید، اگر زیرابتان را زندند، اگر تمام مسئولیت‌ها بر دوش شما افتاد. اگر شما قوی هستید و تصمیم گرفته‌اید که موفق باشید به این موضوعات توجه نکنید. همواره بهترین خودتان باشید تا در جامعه هم به زودی بهترین شوید.

در زندگی خانوادگی هم وضع به همین منوال است. چه بسا همسر شما در برخی از شرایط به دلیل مشغله زیاد و یا وضعیت خاصی که برایش اتفاق افتاده نتواند بهترین رفتار را از خودش بروز دهد اما شما در آن شرایط هم باید بهترین باشید. اگر به این ذهنیت برسید مطمئن باشید خوشبخت خواهید بود.