اضطراب و درمان آن

بسيارى از افراد براى رهايى از اضطراب به خوردن قرص، استعمال دخانيات و مواد مخدر، نوشيدن الكل يا حتى پرخورى يا خريد روى مياورنددرحاليكه روانشناسان معتقدند بهترين راه براى مقابله با اضطراب “روبرو شدن و پذيرش واقعيات زندگى” است. اضطراب بالا منجر به اختلال در روال خواب، بيدار شدنهاى مكرر و درنتيجه ايجاد مشكل در عملكرد شغلى، تحصيلى و اجتماعى ميگردد كه آرام سازى عضلانى ميتواند اين حالت را با كاهش كورتيزول در بدن، تعديل كند. كورتيزول هورمونى است كه درهنگام اضطراب در بدن ترشح شده و منجر به ايجاد پاسخ جنگ يا گريز در ارگانيسم بدن در مقابل خطر خيالى يا واقعى ميگردد.

یکی از انواع عکس‌العملی که بدن انسان به شرایط تهدیدآمیز و فشارزا نشان می‌دهد و در اثر آن احساسی ناخوش همراه با تنش و نگرانی برای او ایجاد می‌کند را اصطلاحا اضطراب می‌نامند. اساسا وجود اضطراب در یک انسان طبیعی و نشاندهنده سلامت اوست. اما نکته مهم این است که اضطراب باید گذرا باشد و اگر شخصی به طور دائم دچار اضطراب باشد دیگر نباید او را در حالت طبیعی بدانیم. خوردنی‌ها تاثیر فراوانی بر روی اضطراب انسان دارند برخی از آنها مثل حشیش، الکل و کافئین اضطراب‌زا و برخی دیگر همانند آرام‌بخش‌ها از بین‌برنده اضطراب هستند.

نشانه های اضطراب

به طور معمول دلواپسی، تحریک‌پذیری و هراس از نشانه‌های اصلی اضطراب هستند. جالب اینجاست که این وضعیت در انسان بسیار شبیه به استرس است و تشخیص تفاوت این دو به کمی ریزبینی نیازمند است. از دیگر نشانه‌های اضطراب، بی‌تابی، احساس خطر غریب‌الوقوع، بی‌قراری، ترس، ناتوانی در حفظ آرامش، دشواری در تمرکز، مشکلات خواب و فقدان لذت است. برای اضطراب برخی نشانه‌های جسمانی نیز قابل بیان است. خشکی دهان، تحرک بیش از حد، مشکلات جنسی، لرزش، طپش قلب و افزایش ضربان از اصلی‌ترین نشانه‌های اضطراب است که بر روی جسم انسان رخ می‌دهد.

تشخیص اضطراب

برای تشخیص و درمان اضطراب بهترین راهکار مراجعه به پزشک است. و بهترین راه تشخیص هم آزمایش است. با بررسی آزمایش کامل خون توسط پزشک به طور دقیق می‌توان اضطراب و بیماری زمینه‌ای آن را تشخیص داد. اما مراجعه به روانشناس و بررسی سبک زندگی روزمره و احساساتی که برای شخص ایجاد شده است نیز می‌تواند به تشخیص دقیق این بیماری منجر شود. صحبت اصلی این است که تشخیص دقیق بیماری اضطراب توسط خود بیمار ممکن است با اشتباهات فراوانی همراه باشد و بهتر است این کار را به متخصص آن بسپاریم.

چگونه می توان اضطراب را درمان کرد؟

برای اینکه بتوان اضطراب را درمان کرد در ابتدا باید متوجه شد که دلیل اصلی ایجاد این بیماری چیست. ممکن است اضطراب به دلیل مصرف دارو باشد که با آزمایش و درمان دارویی قابل معالجه است. در صورتی که اضطراب ناشی از ترس و هراس باشد، تجویز دارو می‌تواند به تخفیف آن کمک کند که البته این نوع درمان در کنار درمان روانی و ذهنی می‌تواند کمک موثرتری داشته باشد.

پیش‌گیری از اضطراب

استراحت کافی، رژیم غذایی مناسب، ورزش، حفظ خونسردی و یادگیری تکنیک‌های آرام‌سازی از اصلی‌ترین روش‌های پیش‌گیری از اضطراب هستند. گفتنی است که مراجعه به یک روانشناس کاربلد می‌تواند توانمندی شما را جهت پیشگیری یا جلوگیری از توسعه اضطراب بسیار بالا ببرد. او می‌تواند فنون آرام‌سازی، فنون رفتاری معطوف به بهبود روش‌های مقابله‌ای را به شما آموزش داده و نیز می‌تواند مشاوره‌هایی در زمینه نحوه تغییرشرایط استرس‌زای زندگی و زندگی به سبک مناسب زندگی را به شما ارائه دهد.

به مرکز ما مراجعه کنید

اگر می‌خواهید بطور حرفه‌ای بر اضطراب خود غلبه کنید و و به طور حرفه‌ای یک زندگی بدون استرس و اضطراب را برای خود ایجاد کنید باید در جست‌وجوی کمک‌های حرفه‌ای باشید. مرکز روان‌شناسی ندای زندگی با استفاده از مشاورانی حرفه‌ای زندگی شما را دگرگون خواهد کرد و لذت زیستن در سایه آرامش روان را به شما آموزش خواهد داد.